Second hand pre bábätká a deti

Prečo nakupovať v second hande?

Second hand alebo oblečenie z druhej ruky. Sú to slová, ktoré dokážu vyvolať rôzne reakcie. Sú ľudia, ktorý sa pri myšlienke na nosené oblečenie znechutene zamračia, na druhej strane sú ľúdia, ktorý sa s úsmevom na tvári tešia z nových prírastkov do svojho šatníka. Na myšlienku ďalšieho predaja noseného oblečenia sa môžme pozrieť z rôznych uhlov pohľadu. Napríklad či je alebo nie je second hand oblečenie nehygienické, nakupujú v takýchto obchodoch len ľudia čo si to nemôžu dovoliť alebo nákup takéhoto oblečenia naozaj šetrí naše úspory. Podobné otázky si kľadie mnoho ľudí, ktorý pri pohľade na vchod do sekáča váhajú či vstúpiť. Ak aj vy patríte medzi nich nasledujúce riadky vám ponúknu zo pár dôvodov prečo by ste mali prestať váhať, zahodiť predsudky a vojsť.

1. Originálne kúsky

Aj vám sa určite stalo, že ste šli po ulici a oproti vám kráčal niekto v úplne rovnakom tričku, bunde či šatách. Je možné, že ste za tento kúsok vysolili aj nemalé peniaze aby ste si pripadali výnimočne no v tej chvíli ste sa začali cítit úplne obyčajne až tuctovo.

Niektorým ľuďom takéto veci vôbec neprekážajú, no iných takéto momenty zamrzia. Pre takýchto ľudí je oblečenie zo "sekáčov" výborné riešenie. Obchody s oblečením " z druhej ruky" ponúkajú množstvo jedinečného tovaru v rôznych nezvyčajných strihoch, materiáloch či farbách. Máte tak možnosť nájsť úlovky, ktoré perfektne vystihujú vašu osobnosť a unikátnosť.

 

2. Kvalitné oblečenie za dostupné ceny

Vačšina z nás má určite skúsenosti s oblečením voľne dostupných fast-fashion značiek. Nákupné centrá sú nimi prepchaté. Poväčšine sa jedná o nekvalitné "handry" , ktoré sa rýchlo sperú, potrhajú, stratia farbu či tvar. Takéto oblečenie je prezentované ako cenovo dostupné, čo v konečnom dôsledku nie je celkom pravda. Ak si totiž kúpite oblečenie v priateľnejšom stave, je viac než pravdepodobné, že nebude dlho nositeľné, čo vás prínutí obzrieť sa po novom.  Krajiny, z ktorých tovar zväčša pochádza, majú totiž mierne odlišné životné štandardy, vrátane frekventovanejšej výmeny šatníka. Preto nie je ničím prekvapivým nájsť pri prehrabávaní sa v secondhande akoby  nového Hilfigera za 3€, Esprit za 1.50€, či aj známe klasiky rýchlej módy, ako H&M, Zara etc, pri ktorých smiešnych cenách a pôvodu z druhej rukyuž nemusíte mať žiadne výčitky.

 

3. Výhoda pre mamičky

Sekáče oceňujú aj mamičky, ktoré majú malé deti. Tie zo všetkého rýchlo vyrastú, často si oblečenie ušpinia. V tomto prípade je vyhadzovanie peňazí za nové a ešte aj značkové veci naozaj nezmyselné. Zrejme ani vy nebudete mať pochopenie pre mladé maminy, ktoré potrebujú, aby ich deti chodili v značkovom. Značkové, neznačkové, deti vyrastú rovnako rýchlo a tiež sú to stále len deti, ktoré sa jednoducho hrajú v piesku a na tráve a s fľakmi treba rátať.

 

4. Je to ekologické

V dnešnej dobe, kedy sa čoraz viacej ľudí zameriava na ekologickejší životný štýl a odmietajú podporovať módny priemysel, ktorý sa svojím negatívnym vplyvom na životné prostredie radí medzi prvých päť oblastí z najhoším dopadom na našu planétu, "sekáče" získavajú čoraz viac priaznivcov. Pri výrobe oblečenia sa minie obrovské množstvo vody, bavlny,vlny či pohonných hmôt v továrnach na výrobu textilu, energií využívaných pri jeho preprave ale taktiež vzniká mnoho odpadu pri produkcii, ale aj donosení. Nákup noseného oblečenia redukujeme odpad a záťaž pre našu planétu.

 

5. Kreativite sa mezde nekladú

Ďalšou úžasnou výhodou oblečenia zo sekáčov je to, že vďaka ich priaznivej cene sa môžete bez obáv pustiť do ich pretvárania. Skrátiť, prišiť, namaľovať, dať na to koráliky alebo čipku – nech už vaše srdce zatúži po čomkoľvek, máte takmer neobmedzenú možnosť sa realizovať.

 

6. Etika

Ako sme už spomínali módny priemysel patrí k ťahúňom znečisťovania našej planéty. Čím menej ľudia nakupujú v módnych reťazcoch, tým menej vyrábajú, čím sa menej vytvára znečistenie. Nehovoriac o hrozných podmienkach, v akých toto oblečenie (väčšinou v Ázii) vyrábajú ľudia, medzi ktorými sú často starí, mladiství i deti. Nákupom noseného oblečenia dávate oblečeniu druhú šancu a nenecháte tak výsť niekoho prácu navnivoč.